Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Rybnik będzie miał swoje metro

22.09.2007

Tagi: – Dodał: Jakub Jackiewicz

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 22.09.2007


W Rybniku nie chcą już samochodów w centrum miasta. W zamian ma pojawić się sieć specjalnych, małych autobusów miejskich nazwanych szumnie "rybnickie metro". Mają kosztować grosze i jeździć co 5 minut.


Projekt rewolucyjnych zmian w rybnickiej komunikacji zostanie oficjalnie zaprezentowany 1 października, ale prezydent Rybnika Adam Fudali uchylił już nieco rąbka tajemnicy. Władze miasta zamierzają w ciągu najbliższych miesięcy znacznie ograniczyć ruch samochodów w śródmieściu.

W zamian ma pojawić się "rybnickie metro", czyli sieć małych, 30-osobowych autobusów miejskich. Będą one rozwozić pasażerów do magistratu, szpitala, ZUS-u, sądu czy nowych centrów rozrywkowo-handlowych wybudowanych tuż przy rynku.

W pierwszym etapie miasto chce stworzyć cztery centra przesiadkowe, skąd co 5 minut odjeżdżałyby autobusy miejskie. Centra mają powstać na obrzeżach Rybnika - od strony Katowic, Gliwic i Raciborza, a przystanki końcowe zaplanowano przy bazylice, dworcu PKP i sądzie rejonowym.

Autobusy miejskie będą znacznie tańsze niż tradycyjna komunikacja i jak zapewnia "Gazetę" prezydent Fudali, mają kosztować symboliczną złotówkę. - Rozmawiamy już z największymi centrami handlowymi i przekonujemy, by dołożyły się do tych kursów. Resztę damy z własnego budżetu - zdradza prezydent Fudali.

W drugim etapie w Rybniku mają powstać trzy wielopoziomowe parkingi, gdzie kierowcy mogliby zostawiać auta. Ich lokalizacja nie jest jeszcze znana, ale prawdopodobnie jeden znajdzie się na największym rybnickim osiedlu Nowiny (mieszka tu ponad 10 tys. osób). Koncepcja zakłada, że wybudują je prywatne firmy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. - Chcemy, aby parkingi też były tanie, bo to zachęci kierowców do pozostawienia tam samochodów - mówi Fudali.

Zastrzega, że projekt "rybnickiego metra" będą musieli wcześniej zaakceptować mieszkańcy podczas specjalnych konsultacji.

- Jeżeli takie małe autobusy będą rzeczywiście tanie, to chętnie zostawię auto gdzieś na parkingu. Po tym, jak w centrum otwarli Focus Park, po Rybniku jeździ się fatalnie - mówi Mirosława Kazimierczak z podrybnickiego Kamienia.

Prezydent Fudali przyznaje, że samochodów w ostatnim czasie przybyło, ale nie zgadza się, że "rybnickie metro" to odpowiedź na totalnie zakorkowane dziś miasto. - Nie jest aż tak źle, ale małe, często kursujące autobusy mogą przekonać kierowców do porzucenia samochodów - przekonuje.

« Poprzedni tekstNastępny tekst »

Komentarze

Do dłuższych dyskusji zapraszamy na forum.

Dave napisał(a):

Hmmm, ciekawa propozycja! :)

22.09 17:50:53

Park&Ride napisał(a):

W Jaworznie próbowali coś na ten kształt zrobić, ale nie wyszło. Linia 350K za złotówkę odjeżdżała z mniej więcej 10 minutową częstotliwością, oblegana przez mercedesy O402. Mam nadzieje, że w Rybniku wypali. Lepiej jednak, żeby parking kosztował 2 złote i paragon służył jako bilet.

22.09 18:57:49

slavco napisał(a):

Jeśli będzie znajdzie się tylu kierowców i będzie sprawnie działać to na pewno się uda :-)

22.09 19:55:41

Jarek5 napisał(a):

Chcą robić rybnickie metro, a zapominają o tworze zwanym MZK --> Jak ludzie jeżdżący E3 ( czy 52 należącą do ztz z wyciętymi kursami) ostatecznie się przesiądą do samochodów to Rybnik znów utonie w korkach. Moim zdaniem źle się dzieje skoro Rybnik myśli tylko o sobie, a nie o regionie.

22.09 20:14:20

Tomasz Flaga napisał(a):

Pomysł fajny, tylko czemu nadużywa się nazwy "metro"?

22.09 20:29:42

wikibus.org andrzej napisał(a):

W sumie to metro to takie "rybnickie" i prawie:) Ale normalnego metra nigdy się na Śląsku nie zbuduje, a powodem wcale nie będzie brak pieniędzy.

22.09 22:18:16

YoMaHa napisał(a):

Szczególnie podoba mi się pomysł wielopoziomowego parkingu na dużym osiedlu. Jeśli to ma być przeznaczone dla mieszkańców osiedla, to jak rozumiem koleś będzie jechał spod bloku na parkinga wypasionego i stamtąd busem, bo niby do busa dojść nie może??? A jeśli to dla kogoś innego niż mieszkańcy to sami mieszkańcy pewnie się ucieszą, że wwala im się na osiedle kolejny potok puszek, to super robi na zdrowie dzieci, więc polecam w pobliżu ulokować place zabaw.

Generalnie żenuła, żenuła...

23.09 00:32:18

dobra rada napisał(a):

lepiej niech sie nie wzoruja na centrum przesiadkowym k-ce zawodzie

23.09 13:45:45

mieszko966 napisał(a):

@YoMaHa: W sprawie tego parkingu, być może wymyślono to tak, że w ciągu dnia parkować tam będą przyjazdni przesiadający się na busiki, a w nocy parkować będą mieszkańcy. W ten sposób obłożenie na parku będzie całodobowe.

24.09 01:30:15

YoMaHa napisał(a):

@mieszko966: Ale polityka transportowa to chyba niekoniecznie jest dbałośc o całodobowe zapełnienie parkingów? ;-)

Inna sprawa - skoro mieszkańcy będą mieli takie czaderskie busiki, to po kiego grzyba mają wyjeżdżać z parkingu ;-)

24.09 20:45:28

TP napisał(a):

Rybnik ma dość dobre położenie wobec linii kolejowych. Gdyby je wyremontować i rozbudować ilość przystanków mogłaby powstać rewelecyjna sieć szybkiej kolei miejskiej. Mam na myśli np. linie Wodzisław-Radlin-Rybnik-Czerwionka-Mikołów-Katowice i Rybnik-Knurów-Gliwice a także Rybnik-Żory... Postawienie tylko na autobusy nie ma większego sensu. Chociaż lepiej próbować niż nie robić nic.

25.09 12:12:31

miki napisał(a):

Coż takiego jest w Rzymie, tyle że są to małe autobusiki elektryczne z napędem akumulatorowym, pomyślane jako linie turystyczne. Czy ma to sens w Rybniku? pozyjemy, zobaczymy, spróbować nie zaszkodzi.

02.10 12:28:59

YoMaHa napisał(a):

@miki: zwłaszcza za pieniądze podatników nie zaszkodzi :-)

02.10 17:11:15


Dodaj komentarz

Ten element został zablokowany, nie ma możliwości dodawania do niego komentarzy lub głosowania.

Komentarze muszą być zaakceptowane przed publikacją. Dziękujemy!