Taken from transport.wroc.biz
Nowa tramwajowa linia wahadłowa 44 z Zawodzia do Szopienic z powodu remontu torowiska.
Taken from transport.wroc.biz
Najnowszy nabytek PKM Jaworzno - MAN-Göppel NM223.
Taken from transport.wroc.biz
Pierwszy przemalowany na żółto Mercedes Citaro K w PKM Katowice.
Taken from transport.wroc.biz
Krzysztof Pawelec przenumerował małe MAZ-y dodając "0" do dotychczasowego numeru.
Taken from transport.wroc.biz
14 lutego 2014 r. zlikwidowana została linia tramwajowa nr 18 w Rudzie Śląskiej.

Archiwum: 12.2008


31.12. Taborowe podsumowanie grudnia

Tagi: tabor, Transgór Rybnik, Zagozda, PKM Katowice, PUP/Sed-Baz, Transgór Mysłowice, Ampex, PKM Świerklaniec

Ostatni miesiąc kończącego się roku przyniósł sporą dawkę zarówno nowych jak i używanych autobusów. Liderem grudnia pod względem ilości wprowadzonych do użytku autobusów został H. Zagozda z ponad dziesięcioma wiekowymi pojazdami. Pozostali opisani w artykule operatorzy nie mogą się pochwalić takim wynikiem ale mniejsza ilość w kilku przypadkach przekłada się na jakość oraz młodszy rocznik.


» Czytaj więcej

31.12. Tramwaj linii 12 wyjedzie na tory po raz ostatni

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa

Marcin Nowak,
MMSilesia, 30.12.2008 r.


Na nic zdały się protesty i petycje. Od 1 stycznia na tory nie wyjedzie tramwaj linii 12. KZK GOP straci kolejne wydatki a mieszkańcy Chorzowa i Siemianowic - połączenie między tymi miastami.


» Czytaj więcej

30.12. Ostatni kurs 12

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa

Grzegorz Żądło,
Telewizja Silesia, 30.12.2008 r.


Przetrwała dwie wojny światowe, okres PRL-u, rewolucję solidarnościową i pewnie trwała by nadal, gdyby nie KZK GOP. To właśnie organizator komunikacji w regionie okazał się zabójczy dla linii tramwajowej nr 12. Tramwaje, które kursują pomiędzy Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi jutro wyjadą w ostatnią trasę. Chociaż pasażerowie protestują, urzędnicy są nieugięci.


» Czytaj więcej

30.12. Akcje Tramwajów Śląskich przekazane gminom

Tagi: Tramwaje Śląskie, KZK GOP

Dziś w samo południe podpisano umowy przekazujące całość akcji spółki Tramwaje Śląskie w ręce gmin. Dotychczas ich posiadaczem był KZK GOP. Jest to kolejny odcinek telenoweli pt. restrukturyzacja i komunalizacja Tramwajów Śląskich.


» Czytaj więcej

30.12. Tramwaje Śląskie przechodzą na własność gmin

Tagi: KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa

Krzysztof P. Bąk,
Polska Dziennik Zachodni, 30.12.2008 r.


Nie jednego, a dwunastu właścicieli od dzisiaj będzie miała spółka Tramwaje Śląskie. Po wielu latach walki w końcu przejdzie w ręce samorządów. Gminom szykują się wielkie wydatki, bo tramwajowa infrastruktura woła o pomstę do nieba. Zmiana właściciela to szansa przede wszystkim dla pasażerów - w budżetach miast łatwiej będzie można wygospodarować pieniądze na niezbędne inwestycje i starać się o unijne dotacje.


» Czytaj więcej

28.12. Koniec roku - koniec złudzeń

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, komentarz

Zbliża się 1 stycznia 2009 r., dzień w którym wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej. Jest to również moment w którym nasza akcja "Ratujmy tramwaje w GOP!" w zasadzie kończy swoją misję. Czy odnieśliśmy sukces? Co uzyskaliśmy? O tym w dalszej części artykułu.


» Czytaj więcej

28.12. Na Zawodziu na razie nie będzie centrum przesiadkowego

Tagi: inwestycje, infrastruktura, prasa

pj, Gazeta Wyborcza, 29.12.2008 r.

Piotr Uszok, prezydent Katowic, przed wyborami obiecywał budowę centrum przesiadkowego na Zawodziu. Niedawno urzędnicy przyznali, że centrum nie powstanie


» Czytaj więcej

23.12. Chrzanów: ZKKM wymieni wiaty przystankowe

Tagi: ZKKM, prasa

Magdalena Balicka
Przełom, 23.12.2008 r.

Jakie wiaty powinny stać na przystankach - oszklone, zadaszone budki chroniące przed deszczem i wiatrem czy skromne słupki z daszkiem i ławeczką? Zastanawiali się nad tym, na poniedziałkowym zgromadzeniu, członkowie Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie.


» Czytaj więcej

21.12. Bana do kasacji?

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa

Agnieszka Klich,
Polska Dziennik Zachodni, 19.12.2008 r.


Czy tramwaj numer 18, który wozi pasażerów z Bytomia do Rudy Śląskiej zostanie zlikwidowany? - Decyzji jeszcze nie ma - mówi Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP. Jednak z powodu petycji mieszkańców rudzkiej ul. Piastowskiej, którzy twierdzą, że tramwaj zagraża bezpieczeństwu los tej linii jest poważnie zagrożony.


» Czytaj więcej

18.12. Coraz większy chaos na śląskich torach

Tagi: kolej, prasa

Michał Wroński,
Polska Dziennik Zachodni, 18.12.2008 r.


W najbliższy wtorek kolejarze zablokują ruch pociągów w całym regionie. Twierdzą, że to protest przeciwko planowanemu od 1 stycznia 2009 r. likwidowaniu 54 pociągów regionalnych. Kolejne 52 będą kursować tylko w dni robocze.


» Czytaj więcej

17.12. Citadis X04 - nowy tramwaj z chorzowskiego Konstalu

Tagi: tabor, inwestycje, Alstom Konstal

Alstom-Konstal S.A. - chorzowska fabryka tramwajów należąca do francuskiego koncernu Alstom wraca do produkcji wagonów tramwajowych - prototyp rozpoczął jazdy próbne.


» Czytaj więcej

16.12. Chrzanów: rozstrzygnięto przetarg na obsługę większości linii ZKKM

Tagi: przetarg, ZKKM, Transgór Mysłowice, Elbud, Meteor, Stanpaul-bus

Dopiero drugi przetarg przyniósł odpowiedź na pytanie kto przez najbliższe 4 lata będzie zapewniał obsługę 22 linii komunikacji miejskiej organizowanej przez ZKKM w Chrzanowie. Zaskoczenia nie było - jedyną ofertę złożyło Konsorcjum Komunikacji Autobusowej w Trzebini, w skład którego wchodzą Transgór Mysłowice, Elbud Jaworzno, Meteor Jaworzno i Stanpaul-Bus Mysłowice i to z przedstawicielami tych firm podpisano umowę na realizację przetargu.


» Czytaj więcej

14.12. Przywrócenie połączenia kolejowego do stacji Tychy Miasto

Tagi: kolej, MZK Tychy

Od 14 grudnia 2008 r., wraz z wejściem w życie nowego kolejowego rozkładu jazdy, przywrócony został ruch pociągów pasażerskich do stacji Tychy Miasto. Uruchomione zostały one w ramach projektu Szybkiej Kolei Regionalnej.


» Czytaj więcej

13.12. Flirt z trolejbusem za jedyne 3 zł

Tagi: kolej, MZK Tychy, prasa, bilety

Michał Wroński,
Polska Dziennik Zachodni, 13.12.2008 r.


Od niedzieli dojeżdżający do Katowic tyszanie mogą zapomnieć o korkach. Wystarczy, że zostawią samochód w garażu i wsiądą do autobusu czy trolejbusu, by następnie "z marszu" przesiąść się do pociągu. Podróż nowoczesnym pociągiem Flirtem do stolicy regionu zajmie im niecałe pół godziny. I to wszystko z jednym "pomarańczowym biletem" za 3 zł.


» Czytaj więcej

09.12. List w sprawie ograniczenia oferty na linii kolejowej Bytom - Gliwice

Tagi: kolej, likwidacja, komentarz

W związku z bardzo ograniczonym nowym rozkładem jazdy dla linii kolejowej Bytom - Gliwice, Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym wystosował list do Marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego. Apelujemy w nim przede wszystkim o utrzymanie ilości kursów przynajmniej na dotychczasowym poziomie.

» Przeczytaj treść listu (plik pdf)

08.12. Mikołajki w tramwaju

Tagi: impreza, Tramwaje Śląskie

Dzień 6 grudnia 2008 r. był na linii tramwajowej 38 w Bytomiu nietypowy. Za sterami pracującej tam codziennie N-ki numer 1118 z 1951 roku stanął... Święty Mikołaj.


» Czytaj więcej

07.12. Szynobusem z Bytomia do Gliwic?

Tagi: kolej, prasa

Tomasz Głogowski
Gazeta Wyborcza, 08.12.2008 r.


Linia Bytom - Gliwice nie zostanie zlikwidowana, ale na tory zamiast 32 będzie wyjeżdżać codziennie tylko 16 pociągów. Czy w przyszłym roku na tej trasie pojawi się prywatny przewoźnik?


» Czytaj więcej

05.12. Prezentacja 16 nowych solarisów w Gliwicach

Tagi: inwestycje, tabor, PKM Gliwice

4 grudnia 2008 r. odbyła się oficjalna prezentacja szesnastu solarisów Urbino 12 EEV III zakupionych przez PKM Gliwice.


» Czytaj więcej

05.12. Chorzów: wielka modernizacja

Tagi: inwestycje, infrastruktura, Tramwaje Śląskie, prasa

Magdalena Sekuła,
Polska Dziennik Zachodni, 05.12.2008 r.


Trzy i pół miliona złotych wyda w przyszłym roku miasto na remont torowisk i zakup nowych tramwajów. To dobra wiadomość zwłaszcza dla mieszkańców Chorzowa Batorego - niebawem ruszy bowiem długo oczekiwany, generalny remont torowiska na Armii Krajowej, która jest jedną z najważniejszych ulic w Chorzowie.


» Czytaj więcej

04.12. Flirt z pomarańczowym biletem

Tagi: kolej, MZK Tychy, prasa, bilety

Jolanta Pierończyk,
Polska Dziennik Zachodni, 02.12.2008 r.


Za dwa tygodnie pociągi typu Flirt na trasie Tychy-Katowice. Rozkład jazdy czeka od 1 września. Teraz jest też wzór biletu. Pierwszego w Polsce wspólnego biletu na autobus i pociąg!


» Czytaj więcej

04.12. Kiedy na naszych przystankach staną nowoczesne tablice informacyjne?

Tagi: inwestycje, KZK GOP, prasa

Krzysztof Gierak,
MMSilesia, 03.12.2008 r.


78 tablic informacyjnych ma stanąć na przystankach KZK GOP. Będą na nich wyświetlane numery linii obsługujących dany przystanek wraz z godziną rzeczywistego przyjazdu poszczególnych pojazdów. Kiedy ten system zobaczymy na naszych przystankach?


» Czytaj więcej

03.12. List otwarty w sprawie "Elki"

Tagi: likwidacja, komentarz, infrastruktura, WPKiW, Elka

Stowarzyszenia "Nasz Park", "Tradycja i Wsparcie" oraz "Towarzystwo Przyjaciół WPKiW" wystosowały list otwarty do Marszałka Województwa Śląskiego Bogusława Śmigielskiego w sprawie wycofania się z decyzji o likwidacji Kolejki Liniowej ELKA w WPKiW w Chorzowie.

» Przeczytaj treść listu (plik pdf)

03.12. Chorzów: "Nie" dla tramwaju 12 na Euro 2012

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, komentarz

Wymuszona przez władze Chorzowa decyzja o likwidacji linii 12 wygra bez wątpienia plebiscyt na największą w dotychczasowej historii kompromitację KZK GOP. W sylwestrową noc 2008 roku do historii ma przejść linia tramwajowa będąca popularnym i najszybszym połączeniem komunikacyjnym Chorzowa i Siemianowic, a przy tym obsługująca zaplecze Stadionu Śląskiego, który aspiruje do roli jednej z aren Euro 2012.


» Czytaj więcej

02.12. Wydłużenie linii nr 15 będzie, ale z opóźnieniem

Tagi: inwestycje, infrastruktura, Tramwaje Śląskie, prasa

Anna Witek,
Polska Dziennik Zachodni, 28.11.2008 r.


Przebudowa linii tramwajowej nr 15 na terenie Sosnowca nie została zgłoszona do listy przedsięwzięć dotyczących modernizacji infrastruktury tramwajowej woj. śląskiego. Władze Sosnowca obarczają za to odpowiedzialnością KZK GOP.


» Czytaj więcej

01.12. Grudniowe zmiany przewoźników

Tagi: tabor, Zagozda, Irex

Wejście firmy Henzago na linie 73 i 860 jest zwieńczeniem trwającego kilka ostatnich miesięcy procesu przechodzenia Piekar Śląskich ze struktur MZKP do KZK GOP. Oprócz tych dwóch linii zmiana przewoźnika nastąpiła także na liniach 132 i 184.


» Czytaj więcej

01.12. Ruda Śląska: Linia niezgody

Tagi: likwidacja, KZK GOP, Tramwaje Śląskie, prasa

Karolina Makowska
Wiadomości Rudzkie, 26.11.2008


Łączy Rudę Śląską i Bytom. Dla wielu mieszkańców dojeżdżających do pracy czy szkoły w Bytomiu jest jedynym środkiem transportu. Mowa o tramwaju nr 18, który spędza sen z powiek w sensie dosłownym mieszkańcom ulicy Piastowskiej w Rudzie. Od kilkunastu miesięcy trwają rozmowy, co „z tym fantem zrobić” i jak rozwiązać problem „18” tak, by nikomu nie utrudnić życia.


» Czytaj więcej

« poprzedni miesiącnastępny miesiąc »